Reklamní předměty, které využijete.

Ceny pamětí začnou klesat nejdříve v roce 2018

Trh se dostal do situace, kdy je velká poptávka po pamětech a výrobci nestíhají tuto poptávku uspokojit. To způsobuje navýšení cen v desítkách procent. Očekává se, že cena kulminuje v tomto roce, ovšem zlevnění přijde nejdříve až v roce 2018.

Ceny osobních počítačů, notebooků, chytrých telefonů a tabletů pokračují v růstu vlivem vysokých cen dílčích komponent. Na vyšších cenách se projevuje nedostatek displejů a baterií, ale především DRAM a NAND pamětí. Analytici společnosti Gartner upozorňují, že cena běžných DRAM pamětí pro PC je v současnosti dvojnásobná oproti polovině roku 2016 – příkladem může být 4GB modul, který šlo v loni pořídit za 12,5 dolaru, nyní stojí 25 dolarů. Podobně zběsilým tempem roste i cena za gigabajt v SSD úložištích využívající technologii NAND flash.

Ceny mají podle Gartneru kulminovat během tohoto roku. Jon Erensen, vedoucí výzkumu Gartneru pro oblast polovodičů, předpovídá, že ceny DRAM a NAND pamětí začnou postupně klesat až v roce 2018. O rok později by pak mělo dojít k jejich propadu a uzavření celého cyklu. Na prognózy, jak tento vývoj ovlivní ceny PC a mobilních zařízení, je zatím samozřejmě brzy, neboť konečné slovo budou mít výrobci a jejich cenové politiky.

Prognózy jsou sice nejisté, ale příčiny současné situace lze definovat celkem snadno – POPTÁVKA PŘEVYŠUJE NABÍDKU. Kromě klasických komponent pro počítače a telefony začíná rozmach tzv. internetu věcí, čímž zařízení obecně generují mnohem více dat než dříve – data, která je potřeba někam uložit a zpracovat. To způsobuje vyšší poptávku po pamětech pro servery a úložiště v datacentrech, z čehož plyne hladový trh, který výrobci pamětí nestíhají zasytit. V souvislosti se samotnými výrobci se ještě hovoří o přechodu na novější technologie, především 3D NAND umožňující vrstvení paměťových buněk do trojrozměrné struktury, což zvyšuje hustotu daného úložiště. To s sebou však přináší dočasné omezení výrobních kapacit, což celkovou situaci ještě zhoršuje.

Podle Gartneru nás nyní sice čeká období vysokých cen, ale tato situace nepotrvá věčně. Tlak poptávky nakonec přinutí výrobce ke zvýšení výroby, v roce 2019 má být trh doslova zaplaven novými DRAM a NAND paměťmi a ceny zažijí volný pád. Toto tvrzení je také podložené faktem, že Čína v roce 2014 oznámila investice do výroby polovodičů v následujícím desetiletí v hodnotě 150 miliard dolarů. Tyto peníze se dříve nebo později budou muset projevit i na globálním trhu.

Zdroj: channelworld.cz