Reklamní předměty, které využijete.

Reálná versus udávaná kapacita power banky

Tím nejdůležitějším parametrem každé powerbanky je bezesporu kapacita (udávaná v mAh). Jinými slovy řečeno, jak „velká“ je baterie uvnitř. V tomto případě však nestačí znát pouze údaj v mAh, ale také napětí ve V (Voltech), které výsledný přenos proudu (A) do zařízení přímo ovlivňuje. Většina výrobců baterií (v powerbankách i telefonech) udává kapacitu při napětí 3,7V, což umožňuje kapacity vzájemně porovnat. Tedy například pokud máte v telefonu baterii s kapacitou 2 000 mAh (při 3,7V) a v powerbance 6 000 mAh (při 3,7V), znamená to, že powerbaka je „3x větší“. Bohužel jak si dále vysvětlíme, v žádném případě to neznamená, že ze zmiňované powerbanky telefon 3x nabijeme.

V praxi k tomu, abyste mohli telefon nabít, potřebujete udávanou kapacitu při napětí 3,7V převést na kapacitu při napětí 5V (standard pro USB). Tento převod je možné spočítat pomocí celkové energie ve Wh (Wathodinách), která není závislá na konkrétním napětí.

6 000 mAh (6 Ah) x 3,7 V = 22,2 Wh
? mAh x 5V = 22,2 Wh => 22,2 / 5 = 4 440 mAh

Jednoduchým výpočtem tak zjistíme, že z původní kapacity 6 000 mAh (při 3,7V) udávané na obalu máme při reálném nabíjení kvůli nutnému převodu na 5V k dispozici pouze 4 440 mAh. Bohužel tímto ale „snižování“ kapacity zdaleka nekončí.

Pokud jsou pro vás uvedené výpočty příliš komplikované, pamatujte si, že reálná kapacita powerbanky je obvykle o 30–45 % nižší než je udávána na obale.

Více o výpočtu reálné kapacity power banky se dozvíte v tomto článku.

 

Zdroj: wmmania.cz